Belgesel Düğün Fotoğrafçılığı Nedir? 

 

Belgesel Düğün Fotoğrafçılığı nedir ? Belgesel düğün fotoğrafçısı ne yapar? Belgesel düğün fotoğrafçılığı neden bu kadar önemli?

Belgesel düğün fotoğrafçılığı kavramı ülkemizde aslında 2000′ li yıllarının başında ortaya çıkmıştır.  Milenyumun başında düğün fotoğrafı alanında dış mekan fotoğrafçılığı patlamasının yaşanmasının ardından, evrilerek belgesel düğün fotoğrafçılığı alanına kadar gelinen günümüzde artık mesleki bir standardizasyon oturmaya başladı. Sadece bu alanda uzman olan ve belirli bir seviyeye gelmiş fotoğrafçıların tercih edildiği bu günlerde özellikle İstanbul’da bu alanda işinin ehli bir çok fotoğrafçı bulmak mümkün.

Belgesel düğün fotoğrafçılığı, taklidi çok kolay ama bir o kadar da zor ve girift bir iştir. İşi sadece gelin damat fotoğrafı çekmek olmayan belgesel düğün fotoğrafçısı aynı zamanda iyi bir iletişimcidir, empati yeteneyi  yüksek, gözlem ve hızlı karar verme yetileri gelişmiş olmak zorundadır. Kendini unutturarak sizin ve ailenizin en doğal anlarını doğru ve etkili şekilde fotoğraflamak sanıldığı kadar kolay bir iş değildir. Üstelik alanda bir başka fotoğrafçı varsa… 

Gelin damat cephesinden de zor bir iştir. Gönül rahatlığı ile belgesel düğün fotoğrafçılığı alanında uzman bir fotoğrafçı bulmak, ona o güzel günü emanet etmek, içine sinmesi, ikna olması, o gün rahat olmasını sağlar mı sağlayamaz mı gibi detaylar detaylar uçar kafalarda. Bu yüzden düğün fotoğrafçısı ararken nelere dikkat etmek gerekir yazımı okumanızı tavsiye ederim. 

Düğün gününe kadar zaten binlerce detayla uğraşan gelin ve damatlar, her şeyin bir arada olduğu tüm seçimlerin buluştuğu o güzel günün tüm dokusunu hiç müdahale etmeden çekecek bir fotoğrafçı bulduysanız ne mutlu size.  

Peki ne yapar belgesel düğün fotoğrafçısı ?

Belgesel düğün fotoğrafçısı, gün boyu, siz hazırlanırken, makyaj yaparken, eğlenirken, tüm sevdikleriniz sizin en mutlu gününüzü kutlarken ve siz  bunun tadını çıkarırken, doğal, müdahale etmeden  ve belki de çoğunlukla coşkudan göremediklerinizi size göstermekle meşgul olur. 

Biliyorum diyeceksiniz ki; “yahu yıllardır zaten düğün fotoğrafçıları bunu yapıyor ne farkı var ? ”  Evet haklısınız zaten davetlileri bir araya getirerek fotoğraflarınızı çekmekle görevli düğün yerine ait başka bir fotoğrafçınız olacaktır muhtemelen. Bir de bu konu var. İki fotoğrafçı çok değil mi diyenler giderek artıyor. Artık yavaş yavaş bu konu daha çok, sessiz ve derinden konuşuluyor. Yani artık butik düğünler hem Corona nedeniyle daha revaçta hem de bu butik düğünlerin bir fotoğrafçısı ve bir de düğün filmini çekmek üzere bir videographerları oluyor. Kültür dediğimiz şey her zaman kendi şart ve şekillerini alt bölümlere ayırarak oluşturup nihayetlendiriyor. Sonuç olarak durmuyor hep evriliyor. Bu yüzden belkide bir gün gelecek artık düğün fotoğrafçısı tamamen ortadan kalkacak. Kim bilir ? 

Özet olarak belgesel düğün fotoğrafçısı ortama müdahale etmeden, anı görür ve gösterir. Düğünden sonra da size o anların yarattığı algısal güzellik ve keyif kalır.  

 

Sevgiler 

 Nihan

belgesel düğün fotoğrafçılığı nedir ?
belgesel düğün fotoğrafçılığı nedir ?
belgesel düğün fotoğrafı
belgesel düğün fotoğrafçılığı nedir ?
belgesel düğün fotoğrafçılığı nedir ?
Düğün Hikayesi
belgesel düğün fotoğrafçılığı nedir ?
belgesel düğün fotoğrafçılığı nedir ?

Author NGD

More posts by NGD

Join the discussion 2 Comments

  • Merve Meral dedi ki:

    Hayatımızın en güzel, en özel gününden eşimle beraber tek istediğimiz geriye dönüp baktığımızda muhteşem fotoğraflarımız olsundu.. 😶tabi ki sosyal medyada tanıdıklardan bir çok fotoğrafcı araştırdık. Isteğimiz tam olarak doğal, içten pozlar olmasıydı. Sayfasını incelediğimde zaten bu cok net görünüyordu 😊 iletişime geçtiğimde o kadar içten ve doğaldı ki hic düşünmeden Nihan ablayi seçtik.iyi ki seçmişiz sonuç muhteşem😊 çekim mekanı seçiminden tutun fotoğraf seçimine kadar sabırla bizimle ilgilendi.cok tesekkur ederiz kendisine 😘🤗 Zaman hızlı geçiyor geride anılar kalıyor anılarınızı en güvenli ellere teslim etmek gerekiyor dogru adres tabi ki 👉NGD!

  • Gözde Günbaylı dedi ki:

    Düğün fotoğraflarının aman fotoğraf işte denilmeyecek kadar önemli olduğunu bilenlerdenseniz doğru adrestesiniz. Çünkü karşınızda sizin kadar her detaya önem veren herşey ile yakından ilgilenen bir fotoğraf sanatçısı duruyor..Herkesin bildiği gibi inanılmaz sitresli zamanlar ama Nihan’ın yaydığı enerji heşeyi bir anda alıp götürüyor bir bakıyorsunuz ki koşup kahkahalar atıyorsunuz ve o noktada muhteşem kareler çıkartan sihirli dokunuşları olan bir kadın herşeyi daha da güzelleştiriyor.. Bizde herzaman ayrı bir yeri olan gönülden sevdiğimiz ve hep dilimizde olan NGD ailesi iyiki tanıdık sizi… Her karemizi çok özel kıldığınız için sonsuz teşekkür ederiz..

Leave a Reply