Tatile gitmeden önce hazırlık

Tatile gitmeden önce hazırlık

Şimdi geldik işin bence en keyifli kısmına. Vücut, kafa ve bavul hazırlığı kısmına; benim için her yolculuk öncesi bavul hazırlama aşaması bir ritüel şeklindedir. O yüzden bu bölümü hem Hindistan’la ilişkili hem de bağımsız bir şekilde anlatacağım: yani bu ipuçlarını her ülke için kullanabilirsiniz:

 • Önce bloklar vloglar okunur izlenir.
 • İklim koşulları, hava durumu (gece gündüz sıcaklıkları),
 • priz durumu ( ki bir fotoğrafçı olarak nerdeyse nefesi bile prizler ile alacağım nerdeyse)
 • Ne yenir ne içilir,
 • Gidilmesi görülmesi gereken önemli noktalar,
 • 2. el pazarları, gün ve adresleri ( her ülkeden topladığım eski fotoğraf makineleri ile yaptığım ufak bir koleksiyonum var ve ben bu koleksiyona yenilerini eklemeye bayılıyorum)
 • Tur programı ise gidilecek hoteller, tur listesindeki gidilecek noktaların açıklamaları,
 • Gideceğim yerin ufak bir geçmişi, yapısı, kültürü, yaşayışını açıklayan yazılar ve bunun gibi ufak çaplı bir hazırlık yaparım.
 • Seyahat defterime ufak ufak notlar alırım.
 • Her seyahat öncesi eksikler alınacaklar listesi oluşturur tamamlananların üstünü çizerek bavulumu gönlüme göre hazırlarım.

Bunlar muhakkak yapılması gereken şeyler değil elbette ama tatil için en doğru yöntemdir diyebilirim. Bunların dışında her neresi olursa olsun bavulumdan eksik olmayan demirbaşlarım vardır. Bu çantam genellikle hazırdır ve eski geziden yeni geziye kadar eksilen stoklar tamamlanır. Neler mi vardır bu değişmez gezi çantamda:

 • İlaçlar; ağrı kesici, kas gevşetici, mide( spazm, yanma, ağrı ve bulantı) ilaçları, vitamin, göz damlası, uçuk kremi, yara bandı, boğaz pastili. Bu ilaç listesi tamamen kişisel özelliklere göre değişiklik gösterir.
 • Mesleğim gereği göz hassas ve en çok dikkat etmem gereken konu. Öncelikle onu korur ve önlemimi alırım. Benim midem hassas olduğu için mide ilaçları çoğunlukta ve olmazsa olmazdır.

 

Siz de kendi ihtiyaçlarınıza göre şekillendirebilirsiniz bu listeyi. Niye mi bu kadar ilaç? Çünkü her ülkenin kendine göre kimi zaman zorlayan sağlık sistemi vardır. Yaşanabilecek olası bir sağlık probleminde hastane hastane ya da eczane arayarak geçirmek yerine, ki bazen istediğiniz ilaç yoktur ya da reçetesiz verilmiyordur, geçici çözümü kendimce bulmak isterim. Bunun dışında sinek ve böcek kovucular, güneş kremi, ıslak mendil, dikiş seti, kişisel hijyen ve bakım ürünleri ve steril mendil ya da spreyleri ile tamamlanan ufak bir el çantam vardır. (İnanması güç ama gerçekten ufak çünkü hepsi seyahat boy ya da azar azar alınmış adetler halindedir)

Kişisel bakım dışında yine seyahatlerde olmazsa olmaz değişmeyen birde elektronik çantam mevcuttur( evet itiraf ediyorum ben bir başak burcuyum?) üçlü priz, ülkesine göre priz dönüştürücü, Powerbank, kulaklık, şarj aletleri, ve tabi ki fotoğraf makinem ve tüm aksesuarlım.

Sıra geldi kıyafet hazırlığına;

 •  Günlük kıyafet için öncelik olarak yolculuk sırasında giyeceğim kıyafeti belirlerim, çok rahat olmalı,
 • Ayağımdan rahatça çıkan bir ayakkabı,
 • Bağdaş kurup oturmamı sağlayan bir pantolon,
 • Uçak ve gideceğim ülkenin değişken koşullarına göre giyip çıkarabileceğim 1 -2 kat t-short ve sweetshort yada hırka. ( önemli bir not: gideceğiniz ülke ne kadar sıcak olursa olsun bazen hava alanları ve uçak içi dereceleri titremenize neden olacak soğuklukta olabiliyor. Bundan dolayı tropik iklimli bir yere bile gidiyor olsanız bile mutlaka bavulunuzda uzun kollu bir üst bulundurun.

 

Tatil bavullarımın yine olmazsa olmaz kıyafetleri uzunlu kısalı elbiselerdir. Tek parça olması kombin karmaşasınızda ortadan kaldırdığı ve yer kaplamadığı için bence tam bir gezi kıyafetidir. Her gün için bir elbise ile 7 günlük 1 tatilde toplamda 6 elbise ve bir uçak kombini ile bavul tamamlanır. Ben gün gün giyeceklerimi evde dener gereksiz yük etmeden gider gelirim. Döndüğümde giyilmemiş parçam olmaz, keşke şunu alsaydım yada almasaydımı da pek yaşamam. Yine altına uygun bir sandalet terlik ya da ayakkabı ile her şey planlandığı gibi keyifle geçer. Hele bir de Hindistan turu gibi tek bir hotelde kalmadan bavulunuzu her gün başka hotellerde açacağınız bir organizasyonu düşünürsek ne kadar az eşya o kadar rahat bir gezi anlamına gelir. Kıyafetlerinizin uzunluğu kısalığı şeklini gideceğiniz ülkenin kültürel özelliklerine göre belirleyebilirsiniz. Mesela ben Hindistan gezisi öncesi araştırmalarımda halkın giydiği kıyafetleri araştırıp ona uygun renklerde ve özelliklerde seçimler yapmaya özen gösterdim. Mesela Hindistan’ın kültürel yapısı gereği askılı bluzlara ve kısa elbiseler çok uygun olmayacağından dolayı seçimlerimi buna göre belirledim. Kısa kollu ve uzun paça bol pantolonlar kısa kol uzun boy elbiseler tercih ettim. Kısa giysek askılı giymekte taşlanacağımızı sanmam fakat zaten ten rengimizden dolayı ya da turist oluşumuzdan dolayı yeterince ilgi çeker durumdayken birde kıyafet yüzünden bakışların üstümüzde olmasını ben şahsen pek tercih etmem. Ben kapalı giyimi birazda gitmeden önce yaptığım araştırmalarda okuduğum sinek ve böcek durumlarından korunmak adına da tercih ettim. Gideceğiniz yerin kültürel, iklimsel özelliklerini iyi bilmek işinizi bir hayli kolaylaştırcaktır.

Genel olarak böyle sevgili dostlar. Tatil için kısa faydalı bilgiler umarım hazırlık yapmanızda yardımcı olur.

 

sevgiler

NGD

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir